Noc kostelů u Martina ve zdi

28. května 2023

V pátek 2. června 2023 se v rámci celorepublikové Noci kostelů otevřou i brány našeho kostela. Srdečně vás zveme na jeho prohlídku i na návštěvu doprovodného programu.

Noc kostelů u Martina ve zdi
28. května 2023 - Noc kostelů u Martina ve zdi

Kostel bude otevřen 17:20–23:00. Kdykoliv v rámci této doby je možné budovu navštívit. Po celý večer můžete v boční lodi navštívit výstavu o Palestině a seznámit se s některými aktivitami Českobratrské církve evangelické i ETF UK. Organizátoři budou k dispozici pro volné rozhovory i zodpovídání dotazů k historii a současnosti kostela.

Program Noci kostelů 2023 u Martina ve zdi

17:30–17:50 | Komentovaná prohlídka aneb Co je to za kostel a k čemu slouží?

Stručné představení dějin kostela i jeho současného užívání pro potřeby Českobratrské církve evangelické s možností následných rozhovorů. Prohlídku povede historik Karel Pacovský. Sraz zájemců bude uvnitř kostela.

18:00–18:30 | Představení výstavy: Palestina před Nakbou 1948

Představení výstavy fotografií ze života na území, které dramaticky proměnily události roku 1948. Úvodní slovo přednese palestinský velvyslanec Khaled Alattrash, který se v jejich důsledku narodil v uprchlickém táboře.

18:30–19:00 | Varhanní hudba

Na varhany zahraje varhaník dr. Peter Morée.

19:00–19:30 | Kdo jsou to evangelíci? Diskuze se synodním seniorem ČCE

Církev není jen ta římskokatolická a nemusí mít arcibiskupy, kardinály ani papeže. Českobratrskou církev evangelickou reprezentuje demokraticky zvolený "synodní senior". Tím je v současnosti farář Pavel Pokorný. Poznat ho můžete během diskuse.

19:30–20:00 | Koncert pěveckého kvartetu Tetrapunkt

Vokální kvartet Tetrapunkt tvoří čtyři mladí lidé se zkušenostmi z různých pěveckých sborů. Zpívá především barokní a renesanční hudbu, ale nevyhýbá se ani dílům pozdějších, ba současných autorů.

20:00–20:30 | Patří duchovní služba do nemocnic? Diskuze se synodním seniorem ČCE

Moderovaná diskuse s farářem Pavlem Pokorným, synodním seniorem (tj. nejvyšším představitelem) Českobratrské církve evangelické, který řadu let působil i jako nemocniční kaplan.

20:30–21:00 | Varhanní hudba

Na varhany zahraje varhaník dr. Peter Morée.

21:00–21:15 | Komentovaná prohlídka aneb Co je to za kostel a k čemu slouží?

21:30–22:00 | Ztišení se zpěvy z Taizé

Nechte se oslovit spiritualitou francouzské komunity Taizé. Jádrem ztišení jsou meditativní zpěvy v různých jazycích. Pro svou jednoduchost je modlitba ve stylu Taizé přístupná všem lidem bez ohledu na vyznání.

Prayer in Czech/English.

22:45–23:00 | Podvečer tvá čeládka aneb Ztišení na dobrou noc

Píseň s kytarou, krátké čtení, krátké slovo, modlitba a nakonec zase píseň. Zkrátka klasická evangelická pobožnost. Povede ji Pavel Pokorný, synodní senior, tj. nejvyšší představitel Českobratrské církve evangelické.

Program ke stažení/tisku